„Protingas namas” – tai šiuolaikinė ir daugiafunkcinė sistema sugebanti sukurti ypatingą būsto komfortą ir saugumą. Šios instaliacijos pranašumus aiškina UAB ARDENA, teikiančios šią įrangą, „protingo namo” sistemos diegimo specialistai : E. Karpovičius, Z.Vilčevskis.
„Protingas namas”. Ką tai reiškia? Kokį namą galėtume pavadinti protingu?
Jeigu name yra įrengtos apsaugos, oro kondicionavimo, šildymo, ventiliacijos, šviesos, žaliuzių valdymo sistemos, tai dar NEREIŠKIA, kad namas yra protingas. „Protingame name” visos šios sistemos yra sujungtos, t.y. kiekviena sistema „žino” apie kitos sistemos pokyčius ir atitinkamai į juos reaguoja. Dūmų jutikliui aptikus name gaisrą, „protingas namas „ne tik įjungs aliarmą, bet ir išsiųs atitinkamą signalą oro kondicionavimo bei ventiliacijos sistemoms, kurios pakeis atmosferos slėgį patalpose, tuo užkirsdamos kelią besiplėčiančiam gaisrui.
Kitas pavyzdys – esant stipriam vėjui, vėjo jutiklis perduos signalą langų ir žaliuzių valdymo sistemoms, kurios atitinkamai valdys langus, žaliuzes. „Protingas namas” – tai šiuolaikinė ir daugiafunkcinė sistema sugebanti sukurti ypatingą būsto komfortą ir saugumą.
Kaip galima palyginti įprastos ir „protingos” instaliacijos įrengimą?
Reikia pabrėžti, kad negalima tiksliai pasakyti, kad „protingos” instaliacijos įrengimas kainuoja 10, 30 arba 50 proc. brangiau nei įprastos. Tai yra labai salyginis dalykas. Viskas priklauso nuo individualių vartotojo poreikių. Jeigu „protingo namo” sistema bus skirta tik apšvietimo valdymui, ji tikrai bus brangesnė, nei įprasta instaliacija. Esant centralizuoto žaliuzių, šildymo, energijos bei apšvietimo valdymo poreikiui „protingoji” instaliacija siūlo labai paprastą ir nebrangų sistemų apjungimo būdą.
Inteligentiško būsto sistema palyginus su įprasta instaliacija mažina įrengimo-montavimo darbų, įvairių rūšių instaliacijų veiklos koordinavimo, diegimo, eksploatacijos ir modernizavimo išlaidas, kabelių klojimas yra paprastesnis ir pigesnis.
Paveikslėlyje galima pamatyti, kaip skiriasi taupymo paskirstymas priklausomai nuo realizuojamos objekte funkcijos, ir išlaidų palyginimą.
Kokia yra „protingo namo” eksploatacijos kaina?
Tinkamai sureguliavus apšvietimo valdymą bei optimaliai naudojant prietaisus gerokai sumažėja energijai skiriamos išlaidos (iki 50 proc.). Dvigubai ilgiau tarnauja apšvietimo įranga bei šviesos šaltiniai. Valdant šildymo sistemą išlaidos skirtos šildymui mažėja iki 30 procentų.
Ar galima pritaikyti dirbančią „protingą” instaliaciją naujiems vartotojo poreikiams?
Dirbančią „protingą” instaliaciją perprogramuoti ir pritaikyti ją naujiems vartotojo poreikiams labai paprasta. Tai daug lengviau nei pertvarkyti įprastą instaliaciją. Sistema gali būti pildoma naujomis funkcijomis nedarant didesnio remonto – nekalant sienų ar plytelių. Reiktų pridurti, kad paprastai būsto vidaus apdaila yra keičiama kas 5 metai.
Kodėl intelektualaus būsto instaliacijos kol kas nėra populiarios Lietuvoje?
Atsakydami į šį klausimą, galime teigti, kad:
– trūksta supratimo, kokios komforto ir taupumo galimybės atsiveria vartotojui;
– nepakanka atitinkamos informacinės ir reklaminės medžiagos;
– klaidingai manoma, kad tokio tipo instaliacijos yra labai brangios ir neatsiperka;
– trūksta žinių apie tai, kad tokios instaliacijos yra ypač saugios (magistralinis kabelis, įvairūs jutikliai, davikliai, jungikliai ir kiti elementai naudoja saugią 24V įtampą)
Ką daryti, jeigu ateityje planuojame įsirengti intelektualų būstą, bet dabartiniu momentu neturime tam pakankamai lėšų?
Visų pirma reikėtų pakloti pastate magistralinį kabelį. Tuomet mes užtikrinsime, kad po kelių metų, kai sistema bus paplitusi, galima bus lengvai, be ypatingų pastangų bei nesukeliant nepatogumų gyventojams perdaryti įprastą instaliaciją į „protingąją”.
Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad:
• magistralinio kabelio ( J-Y(ST), 2x2x0,8mm) paklojimo išlaidos yra nežymios lyginant su visa investicija;
• magistralinis kabelis yra pigesnis ir jo reikia daug mažiau nei įprasto instaliacinio kabelio;
• magistralinio kabelio montavimo išlaidos yra mažesnės.
Prieš statant pastatą:
• vertėtų numatyti magistralinio kabelio paklojimo galimybes;
• numatyti funkcijas, kurias turi atlikti konkreti „protingo namo” sistema;
• reikėtų pasikonsultuoti su įrangos tiekėjais ir diegimo specialistais.