Bėginės apšvietimo sistemos – modernus interjero apšvietimo sprendimas, kuris į gyvenamąsias erdves atkeliavo įkvėptas didelių pramoninių objektų. Šiame straipsnyje išnagrinėsime bėginių apšvietimo sistemų savybes ir palyginsime jas, atkreipdami dėmesį į jų pagrindinius pranašumus ir skirtumus.
Bėgelių tipo apšvietimo sistemos yra labai universaliai pritaikomos, funkcionalios ir leidžia sukurti kelių lygių apšvietimą, kuris gali būti lengvai pritaikomas bet kokiai užduočiai bei poreikiams ateityje.
Kiekvienas šviestuvas lengvai pritvirtinamas ir prijungiamas prie maitinimo šaltinio bet kuriame bėgelio taške. Bėginė apšvietimo sistema surenkama ir montuojama modulinio konstruktoriaus principu. Vienu metu galite naudoti tiek koncentruotos, tiek išsklaidytos šviesos šviestuvus, jungti juos į grupes.
Bėginių apšvietimo sistemų privalumas palyginti su kitais apšvietimo sprendimais yra šviestuvų laisvas judėjimas bėgelyje bei galimybė keisti jų vietą. Tai suteikia lankstumą ir leidžia formuoti skirtingus apšvietimo scenarijus, sukuriant išraiškingą interjero charakterį ir gyventojų gyvenimo ritmo poreikių.
Bet kurią bėginę apšvietimo sistemą sudaro bėgeliai, jungtys, maitinimo šaltiniai ir šviestuvai, kurie tinka konkrečiai sistemai.
Pagrindiniai bėginių apšvietimo sistemų privalumai:
- Lengva montuoti, net patalpose su sudėtingomis inžinerinėmis komunikacijomis.
- Šviesos sistemos kompaktiškumas, nepriklausomai nuo erdvės, patalpų ploto.
- Didelis apšvietimo sprendimo energijos vartojimo efektyvumas.
- Lengvai formuojama ir reguliuojama sistemos forma / kontūras.
- Platus šviestuvų pasirinkimas ir lengvas pakeičiamumas bėgeliuose.
- Galimybė bet kada papildyti sistemą papildomais šviestuvais, kitais šviesos elementais.
Bėgelių sistemų tipai. Yra daug skirtingų bėgelių standartų, bet labiausiai palitę yra šie: vienfaziai, trifaziai ir žemos įtampos magnetiniai bėgeliai.
Vienfaziuose bėgeliuose yra 2 srovių laidininkai: fazinis ir nulinis. Trifaziuose – 4 srovių laidininkai: 3 fazės ir nulis. Esminis šių dviejų sistemų skirtumas yra šviestuvų grupių skaičius, t.y. vienfaziuose bėgiuose gali būti tik viena šviestuvų valdymo grupė, o trifaziuose – iki trijų grupių.
Bėgelių sistemos taip pat skirstomos į 2 grupes pagal šviestuvų tvirtinimą: mechaninius ir magnetinius. Mechaniniuose bėgeliuose šviestuvai tvirtinami naudojant adapterius. Jie fiziškai įspaudžia šviestuvą į vidinę bėgelio dalį naudojant spyruokles. Į magnetinius apšvietimo bėgelius šviestuvai tvirtinami magnetais.
Apšvietimo bėgelių tipai pagal montavimo / tvirtinimo būdą. Skirtingi montavimo tipai leidžia naudoti tos pačios serijos šviestuvus ant įvairių paviršių (betonas, medis, gipsas, įtempiamų lubų plėvelės) bei pasirinkti labiausiai tinkantį dizaino sprendimą.
- Paviršinis bėginių apšvietimo sistemų tvirtinimas. Bėgelis montuojamas tiesiai ant lygaus lubų arba sienos paviršiaus naudojant savisriegius varžtus.
- Pakabinamas tvirtinimas. Lubinio bėgelio variacija, kuri yra montuojama prie lubų kabinant ant specialių laikiklių, troselių.
- Tvirtinimas įleidžiant į lubas. Bėgelis montuotas po gipso kartonu, įleidžiamas į plokštę. Bėgelio rėmas yra mažiau matomas ir beveik neišsikiša už lubų paviršiaus. Labai svarbu planuojant tokio tipo bėgines apšvietimo sistemas jam pasiruošti iš anksto, prieš montuojant gipso kartono lubas, nes vėliau toks montavimas tampa nebeįmanomas.
Funkcionalus apšvietimas su daug galimybių atveriančiais dekoro sprendimais
Bėgelių, kitaip vadinamos trekų sistemos, sparčiai tobulėja. Vienas ryškiausių bruožų – apšvietimo sistemos elementų dydis. Mažėja ir siaurėja ne tik patys šviesos šaltiniai, prožektoriai, bet ir bėgeliai, kurių plotis jau gali būti net iki 1 cm.